Pracując w branży ubezpieczeniowej zdajesz sobie sprawę z tego, że trzeba być na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami i nowościami w świecie ubezpieczeń. Ostatnie podwyżki ubezpieczeń komunikacyjnych sprawiają, że kierowcy z całego kraju szukają sposobów na obniżenie składek. Z tego faktu bardzo dobrze zdają sobie sprawę Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które nowymi rozwiązaniami chcą przyciągnąć do siebie klientów. Telematyka to nowość w świecie ubezpieczeń.
Przełomem na polskim rynku ubezpieczeniowym uznaje się wprowadzenie usług telepatycznych. Towarzystwa Ubezpieczeniowe coraz poważniej zajmują się tym systemem monitorowania pojazdów. Czy telematyka dla agenta ubezpieczeniowego oznacza coś złego?
Obecnie klienci w kwestii ubezpieczenia komunikacyjnego OC zwracają uwagę tylko na cenę. Wojna cenowa często sprawia, że kierowca nie jest „lojalny” względem danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego i często zmienia firmę ze względu na cenę polisy. Eksperci zaznaczają, że telematyka ma zbudować pewną lojalność poprzez jeszcze większy kontakt z ubezpieczycielem. Za pomocą telematyki kierowca jest na bieżąco informowany o swoim stylu jazdy co będzie miało wpływ na wysokość składki. Co to oznacza dla agenta?
Dobrym przykładem są tutaj Włochy. Tamtejsi agenci ubezpieczeniowi muszą klientowi przedstawić dwie opcje. Klasyczną polisę wyliczaną na podstawie danych kierowcy i pojazdu oraz polisę, która bazuje na monitoringu pojazdu.
Jakie korzyści niesie za sobą telematyka?
Telematyka w ubezpieczeniach komunikacyjnych ma bazować na lokalizacji pojazdu za pomocą technologii GPS. Telematyka ma być wykorzystywana jako jeden z elementów oceny ryzyka. Kierowca chcący skorzystać z tego rozwiązania będzie mógł obniżyć koszty eksploatacji pojazdu, zużycia paliwa, mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz co bardzo ważne, będzie mógł obniżyć koszty ubezpieczenia komunikacyjnego.
Ocenia się, że telematyka dla ubezpieczyciela i kierowcy jest sytuacją, gdzie obie strony mogą czuć się wygrane. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma szanse zbudować lepszą relację z klientem i budować bazę kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie, a kierowca za monitorowanie swojej jazdy może liczyć na niższą składkę oraz dodatkowe rabaty.
Oczywiście pojawiają się również negatywne głosy, które porównują takie rozwiązania jak to rodem z książki Orwella „1984”. Nowe rozwiązanie sprawia, że zgoda na monitorowanie stylu jazdy oznacza kompletną inwigilację kierowcy oraz sprzedaż swoich danych. Rozwój mediów społecznościowych sprawia, że nowe aplikacje nie zawsze cieszą się popularnością. Wiele osób nie chce dzielić się danymi z innymi instytucjami.
Telematyka to nowość na polskim rynku ubezpieczeń. Ty jako agent musisz być na bieżąco ze wszystkimi nowymi systemami i rozwiązaniami w branży. W przypadku telematyki zdania są podzielone. Niektórzy agenci uważają, że systemy monitorowania jazdy sprawią, że klienci odejdą od nich i skupią się tylko na ofertach aplikacji. Jak Ty oceniasz takie rozwiązanie?
Źródło: Connected Life Magazine, 19 maja 2015r., Link4, www.telematicworld.com, www.obau.pl